Elektrikli Isıtıcı Nedir? Çeşitleri ve Özellikleri Nelerdir?

Elektrik ile ısı üreten bu cihazlar kullanım kolaylığı ve fatura maliyetlerini düşürdüğü için birçok kişi tarafından tercih edilmektedir. Kullanım amacına göre farklılık gösteren çeşitleri sayesinde doğaya zarar vermeden ısı elde etmeniz mümkün.

Elektrik Isıtıcı Çeşitleri Nelerdir?

  • Infrared Isıtıcı
  • Fanlı ısıtıcı
  • Elektrik yağlı radyatör sistemleri
  • Ayak ısıtıcıları

Infrared Isıtıcı

Elektrikli ısıtıcılar arasında açık alanlar için en çok tercih edilen modeldir. Bu model ısıtıcılar yaydıkları ışık sayesinde ısıtma işlemi uygular. Işığın dokunduğu yüzeyleri ısıttığı için enerji tasarrufu ile birlikte etkili bir ısınma sağlar.

Fanlı Isıtıcı

Fanlı elektrikli ısıtıcılar içerisinde bulanan metal parçadan elektriğin geçmesiyle ısı enerjisi üretir. Metalin ürettiği ısı bir fan yardımıyla dışarıya aktarılır. Nemi yüksek bölgelerde havayı kurutması içinde tercih edilmektedir.

Elektrik Yağlı Radyatör Sistemleri

Şekilleriyle normal peteklere benzemekte olup benzer çalışma prensipleriyle ısı üretirler. Daha çok bilinen adıyla yağlı radyatörler içinde bulundurduğu yağı elektrik ile ısıtarak ısı enerjisi üretir. Diğer modellere oranla daha geç ısınır ve daha geç soğur. Uzun zamanlı ısıtma işlemleri için daha çok tercih edilir. Bu petekler zamanlama, düşme emniyeti, aşırı ısınmaya karşı güvenlik gibi sistemleri üzerinde barındırır.

Ayak Isıtıcıları

Elektrikli ısıtıcı denildiği zaman akla ilk gelen modellerdir. Daha çok kişisel ve küçük alan ısıtmalarında kullanılır. Küçük oluşu taşımada kolaylık sağlar.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.